Як підтримати близьку людину з порушенням слуху
Некомпенсоване порушення слуху негативно впливає на життя. Щоб полегшити процес спілкування, заохочуйте вашого родича чи близьку людину звернутися по допомогу.

Можливо хтось з ваших знайомих потребує «цілющого штурхана»?

Якщо ви читаєте ці рядки, то, можливо, ви припускаєте, що хтось із ваших близьких має порушення слуху. Дізнайтеся, як підтримати вашого родича чи друга та допомогти йому чути краще.

Чи не занадто регулярно ви чули останнім часом: – «Будь ласка, повторіть ще раз те, що ви сказали»? При порушенні слуху людина втрачає здатність чути деякі звуки поступово, так, що може навіть не помічати та не усвідомлювати своєї проблеми. Вам може здаватися, що людина з порушенням слуху має «вибірковий слух». Зазвичай це відбувається тому, що частину звуків людина чує гірше за інші, тому вона не завжди може зрозуміти слова та речення, оскільки частина звуків просто «випадає» з її сприймання. Це ускладнює спілкування в гамірному приміщенні, де знаходиться багато людей, а також по телефону.

Некомпенсоване порушення слуху, так чи інакше, впливає на відношення між особою, що страждає на нього, та її родичами й приятелями, суттєво ускладнюючи їм життя.

Тому ви як родич чи приятель особи з порушенням слуху, маєте особливе завдання:

•  Мотивувати близьку людину перевірити слух та вжити необхідних заходів для компенсації порушення слуху.

•  Навчитися спілкуватися так, щоб людині з порушенням слуху було легше зрозуміти вас.

Ознаки порушення слуху

 

Щоб зрозуміти, чи не має ваша близька людина порушення слуху, дайте відповідь на наступні питання.

Ваш родич або близька людина:

…часто скаржиться, що люди навколо нього нерозбірливо та тихо говорять, просить повторити? ТАК/НІ
…при розмові дивиться вам в обличчя та не чує, коли хтось кличе його з-поза спини або з іншої кімнати?
…відчуває труднощі при спілкуванні в гамірному оточенні, наприклад, у ресторані чи авто?
…в компаніях мовчить значно більше, ніж раніше?
…занадто голосно вмикає радіо чи телевізор?
…відчуває проблеми при слідкуванні за сюжетом театрального спектаклю або кінофільму?

Якщо результат вказує на можливе порушення слуху

Якщо ви відповіли «ТАК» на більшість запитань, мотивуйте родича або приятеля якнайшвидше перевірити слух. Чим раніше буде поставлений правильний діагноз, тим кращих результатів вдасться досягти. Запевніть вашу близьку людину, що ви підете до центру слухової допомоги разом з нею та будете підтримувати її на шляху до можливості чути краще.

7 правил спілкування

 

Спілкування – це завжди двосторонній процес. Щоб людина з порушенням слуху могла нормально спілкуватися, самих тільки слухових апаратів недостатньо. Однак ви можете дещо зробити для полегшення процесу слухання та спілкування.

 

  1. Перед тим, як щось сказати, приверніть увагу особи до себе, щоб вона могла подивитися на вас та зосередитися на ваших словах.
  2. Говоріть чітко та в нормальному темпі, не кричіть.
  3. Ви повинні знаходитися близько до людини з порушенням слуху, а ваше обличчя повинно бути добре освітлене, щоб співрозмовникові було легше побачити вашу міміку.
  4. Не жуйте й не паліть під час розмови. Співрозмовник повинен добре бачити ваші губи та підборіддя.
  5. Знизьте фоновий шум: зробіть тихіше музику чи телевізор, або знайдіть більш тихе приміщення, де ви зможете поговорити.
  6. Якщо вас декілька осіб, намагайтеся не перебивати одне одного.
  7. Якщо вас просять повторити щось, не повторюйте ту саму фразу, а спробуйте перефразувати її.

Діагностика та компенсація порушень слуху

 

У понад 90% випадків порушення слуху, доцільним рішенням є слухові апарати, які покращать якість життя не тільки особи з порушенням слуху, але й її близьких.

image
Обстеження слуху

Перший крок до кращого слуху – це перевірка, обстеження слуху, яке здійснюють центри слухової допомоги. Це абсолютно безболісна процедура, що займає менше години. Оскільки людині доведеться отримати та «переварити» багато нової інформації, запропонуйте їй піти до центру слухової допомоги разом: адже дві голови – краще, ніж одна.

image
Найкращий вихід

Якщо перевірка вкаже на наявність порушення слуху, наступним кроком буде знайти правильний вихід з ситуації. В більшості випадків, найкращою допомогою є слухові апарати: хоча вони не можуть повернути людині природний слух, але надають їй можливість чути та спілкуватися. Лікар-спеціаліст допоможе підібрати потрібний тип слухового апарату в залежності від потреб особи, що страдає порушенням слуху, її способу життя, побажань та бюджету.

image
Допоможіть людині призвичаїтися до нових вражень

Після того, як ваша близька людина розпочала носити слуховий апарат, заохочуйте її до терпіння: адже на початку підсилений звук може здаватися їй некомфортним через те, що мозкові доводиться наново вчитися чути давно забуті звуки. Однак незважаючи на цю початкову незручність, слухові апарати слід носити якнайчастіше, щоб надати мозкові можливість призвичаїтись. Якщо звуки здаються занадто голосними чи навпаки, дуже тихими – слід показати слухові апарати спеціалісту слухової допомоги. Можливо потрібні переналаштування.

Знайти Центр слухової допомоги